Jak vybrat studiový blesk?

Uvažujete o koupi studiových zábleskových světel? Chcete-li se o výběru studiových blesků dozvědět víc, pročtěte si následující řádky. Dočtete se, co všechno při výběru blesků zohlednit a poskytneme vám odpovědi na časté otázky, které vám s výběrem světel pomohou.

 

Co všechno je třeba zvážit před samotnou koupí zábleskových světel?

Před výběrem a koupí zábleskových světel je potřeba zvážit mnoho kritérií, které Vám později pomohou při samotném výběru záblesků. Zde je výčet těch nejdůležitější, na některé se níže podíváme podrobněji:
  • Jakou kategorii blesků hledám (hobby, poloprofesionální či profesionální světla) a jaký výkon světel potřebuji?
  • S výběrem výkonu světel je spojená i otázka do jak velkých prostor světla pořizuji, potřebuji světla v domácím ateliéru v obýváku či světla pro velký ateliér s vysokými stropy a přizpůsobeným interiérem?
  • Pro jaké účely budou světla převážně sloužit (produktová fotografie, portrét v ateliéru, exteriérové použití světel,…)?
  • Jaké funkce od přístrojů očekávám, je pro mě důležitá cena přístroje nebo trvám na stroboskopickém módu, rychlém hoření výbojky či dálkovém ovládání světla?
  • Jaké příslušenství budu s blesky používat (stativy, světelné modifikátory jako jsou softboxy, reflektory, studiové deštníky, …), jak důležitá je pro mne cena a dostupnost tohoto příslušenství?
 
 
Nyní již jistě chápete, že výběr vhodného studiového osvětlení je skoro alchymie, ve které je potřeba si předem ujasnit mnoho proměnných. Pojďme se tedy zaměřit na některé důležité otázky a odpovědi na ně:
Jaká kategorie blesků je pro mne ideální?
  1. Záblesková světla kategorie hobbyJsou určena většině začínajících fotografů, ale s úspěchem je používají i pokročilí fotografové třeba při svícení produktové fotografie, zátiší či portrétů. Tyto blesky se vyznačují kompaktním a jednoduchým designem, nízkým výkonem i váhou zařízení (jsou ideální pro časté přenášení a pro snadné uskladnění). Většinou poskytují hlavní funkce zábleskových světel jako je plynulá regulace výkonu, pilotní – modelovací světlo, odpálení pomocí IR diody či synchronizačního kabelu (radiového odpalování).
  2. Studiové blesky v kategorii poloprofesionálních přístrojůTyto blesky již svými parametry a funkcemi směle konkurují profesionálním zábleskům. Liší se od nich ale předpokládaným zatížením přístroje a absencí některých pokročilých funkcí. Poloprofesionální blesky jsou ideální volbou pro široké spektrum fotografů, od amatérů po profesionály. Blesky jsou konstruovány pro časté použití, většinou se nabízejí s širokým spektrem maximálních výkonů (od 250Ws až po 1000Ws) a v základu obsahují i některé pokročilé funkce jako jsou proporční nastavení modelovací žárovky, stroboskopické módy, funkce rychlého hoření výbojky, … .
  3. Profesionální záblesková světlaProfesionální přístroje se vyznačují spolehlivostí, maximální kvalitou použitých dílů a životností. Přístroje jsou konstruovány s ohledem na nejvyšší požadavky profesionálních fotografů a těm odpovídá jak zpracování, tak cena těchto přístrojů.
 

Jaký výkon záblesků potřebuji?

Nejprve Vám vysvětlíme rozdíl mezi výkonem udávaným u běžných systémových blesků – směrné číslo a výkonem udávaným u studiových blesků (wattsekundy - Ws).
Směrné číslo (GN) používané u externích blesků udává sílu záblesku v udané vzdálenosti ve vztahu k cloně a citlivosti (ISO). Tuto definici lze ale použít jen pro systémové blesky, které pokrývají menší plochy, ale u zábleskových jednotek, určených pro pokrytí daleko širších ploch a pro použití různých modifikátorů světla (softboxy, reflektory, studiové deštníky …) se udává výkon ve wattsekundách (Ws) (resp. v joulech J, kde 1Ws = 1J), které objektivně udávají výslednou intenzitu světla. Tato hodnota se dá také pochopit jako ekvivalent jednoho záblesku k žárovce o stejném výkonu ve wattech při expozici dlouhé 1 vteřinu. Tedy pokud máme záblesk s výkonem 250Ws, jeho výkon odpovídá výkonu 250W žárovce při jedno vteřinové expozici. S tím, že u záblesků používáme podstatně kratší časy s použitím stejného výkonu.
Ale samotný výkon záblesku není sám o sobě důležitý, pokud nemáte prostor, do kterého byste jej zasadili. Proto je potřeba před koupí záblesků zvážit prostory, ve kterých budete blesky provozovat. Obecně lze říci, že čím menší prostor = tím je doporučený nižší výkon záblesků. Do místnosti 15m2 nemá smysl umístit tři 1000Ws blesky, ale v hale o velikosti 1500m2 je již jistě využijete. V úvahu je také potřeba brát výšku stropů místnosti, barvu zdí, případně vybavení, od kterého se může světlo odrážet.
 

Jaké příslušenství chci s bleskem používat a jak je běžně dostupné?

Jednou z mnoha věcí, na které lidé při výběru světel zapomínají, je příslušenství. Každý blesk je sám o sobě jen jednotka s výbojkou, ale o výslednou podobu světla se ve velké míře starají právě modifikátory světla, jako jsou SoftBoxy, StripBoxy, Beauty Dish a jiné reflektory, studiové deštníky a mnoho dalších. Tyto modulátory ovlivňují výsledné podání světla a pro fotografa jsou tak stejně důležité, jako je blesk samotný.
 

Co a kde chce vlastně fotit?

Je sice pravda, že záblesková světla jsou úžasně variabilní a díky plynulému nastavení výkonu je lze použít téměř univerzálně pro většinu fotografických disciplín, ale pokud chcete fotografovat produkty do svého eshopu, nebudete pravděpodobně potřebovat ty nejvýkonnější světla na trhu.
Důležité je především určit, jestli blesky budete používat jen v interiérech (v dosahu zdroje el. sítě) nebo jestli budete potřebovat mobilní zábleskový systém, který lze provozovat kdekoliv bez ohledu na dostupnost el. energie. Pokud potřebujete mobilitu, pokud fotografujete v exteriérech bez přístupu k el. síti budete potřebovat promyslet, jestli by pro Vás spíše nebyl vhodný nákup bateriových blesků či bateriových generátorů se zábleskovými hlavami.
 

Co od zábleskových světel vlastně očekávám?

Opět se dostaneme k otázce, co a jak chcete fotografovat. Pokud Vám stačí regulace záblesku, modelovací světlo a odpálení blesku pomocí řídícího blesku či přes radiové odpalování, pravděpodobně Vám budou vyhovovat běžné modely blesků, které naleznete ve všech třech kategoriích světel. Ale pokud od světel očekáváte ještě další „vychytávky“, jako jsou stroboskopické záblesky, podpora sériových záblesků, synchronizace na druhou lamelu nebo třeba krátké hoření výbojky, budete se muset podívat do vyšší poloprofesionální třídy či mezi profesionální zařízení. Také je pak třeba počítat s podstatně vyšší cenou těchto záblesků.
 
 
Nákupního rádce zpracoval:
www.4studio.cz